"Uvědom si, jak krásné je žít"
Prosím Vás o hlasy:


o muzikálu

8. dubna 2008 v 19:54 | Já |  muzikál Hamlet
NĚCO JE SHNILÉHO VE STÁTĚ DÁNSKÉM...
Dánsko je zahaleno smutečním suknem. Zemřel král. Jeho smrt přišla nečekaně, krále Hamleta prý uštkl had. Zanechal zde vdovu, královnu Gertrudu, a dospělého syna, kralevice Hamleta. Bratr zemřelého krále Claudius dlouhá léta toužil po královské koruně, navíc byl sžírán vášnivou láskou ke své švagrové. Po náhlém bratrově skonu bylo všechno, co mu bylo tak dlouho odepíráno, najednou nadosah. Královna Gertruda jeho vyznání lásky vyslyšela a krátce po manželově pohřbu se nechala odvést k oltáři. Na trůn usedl nový král, král Claudius.
Jen jediný člověk neslavil, nesvlékl na svatební hostině smuteční šat. Kralevic Hamlet jako by mávnutím kouzelného proutku najednou dospěl a z floutka svádějícího dceru nejvyššího komořího Polonia, krásnou Ofélii, se stal zralí muž. Začal přemýšlet nad logikou života a smrti, lásky a zrady. Poté, co vycítil, že smrt jeho otce nebyla nešťastná náhoda, se začal chovat tak podivně, že ho ostatní považovali za blázna.
Hamletovo podezření potvrdil otcův duch. Prozradil mu, že hadem v zahradě byl jeho vlastní strýc a nynější král Claudius, který králi Hamletovi nalil jed do ucha. Hamlet se rozhodne pro pomstu. Není si všk jistý svým podezřením a ani tvrzením ducha, proto čeká, až král Claudius mimoděk svou vinu prozradí.
Hamletovo okolí, včetně kralevicovi matky, se díky informacím komořího Polonia domnívá, že za Hamletovu trudomyslnost, smutek a bláznovství může nešťastná láska k Ofélii. Jeho jediným opravdovým přítelem je Horacio, který chce Hamletovi pomoci. Pozve na hrad hereckou družinu a ta na Hamletův popud vystoupí s hrou nápadně se podobající okolnostem královi smrti. Claudius prozradí svůj odporný čin úprkem ze sálu. Hamlet přemlouvá matku, aby otcovraha opustila. Za závěsem někdo stojí a poslouchá. Rozrušený kralevic jej dýkou usmrtí a teprve pak poznává, že zabil všudypřítomného komořího Polonia. Ofélie, oslabená nenaplněnou láskou, po otcově smrti přijde o rozum.
Zatímco Hamlet opustil Dánsko, z dalekých cest se vrací Laertes, Poloniův syn. Místo klidné a šťastné rodiny zde nachází šílenou sestru Ofélii a dozvídá se o smrti svého otce. Je zděšen, neví kudy kam. Král Claudius v něm vidí ideálního spojence v pomstě Hamletovi, a proto mu prozradí jméno vraha jeho otce. Nešťastná Ofélie tragicky ukončila svůj krátký život.
Hamlet po návratu na Elsinor vidí hrobníky kopat hrob. Zvědavý kralevic čeká na pohřební průvod a ke svému zděšení zjišťuje, že hrob je určen jeho milé, utonulé Ofélii. Laertes u hrobu své sestry přísahá, že se Hamletovi pomstí.
Souboj je již neodvratitelný. Král Claudius, Laertův spojenec, si chce pojistit Hamletovu smrt, a tak mu do vína nalije jed. Pro jistotu otráví i hrot Laertova kordu. Souboj může začít. Královna se neočekávaně napila otráveného vína. Hamlet sice v souboji zvítězil, je však také zasažen jedem z hrotu meče, čeká ho tedy nevyhnutelná smrt. Před tím, než svým smrtelným zraněním podlehl Laertes, si stačil s Hamletem navzájem odpustit. Jedem otrávená Gertruda umírá. Hamlet ve své smrtelné křeči zabíjí krále a poté jedu podléhá. Přežil jen Horacio, věrný kralevicův přítel. A je to právě on, kdo předává příběh o lásce, nenávisti, zradě a tragickém konci dánského královského rodu příštím generacím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama