"Uvědom si, jak krásné je žít"
Prosím Vás o hlasy:


Historie koně

11. května 2008 v 14:18 | Lufí |  Koně
HISTORIE KONĚ:
Začátek vývoje čeledi koňovitých se určuje tak na dobu před 60 miliony lety až po počátky zdomácnění koně přibližně 4000 let př.n.l.
Malé zvíře, od něhož se odvozuje původ dnešního koně se nazývá EOHIPPUS. Byl vysoký asi 35 cm a měl čtyři prsty. Žil v pralesích a spásal měkké listy-býložravec. Další zřejmý vývojový stupeň představoval MESOHIPPUS. Byl vysoký asi 45 cm měl tři prsty-prostřední byl nejsilnější a přečníval. Žil v křovinatých oblastech podobných dnešní buši a pásl se na keřích a nízkém podrostu. Další byl MIOHIPPUS. Byl velký asi 60 cm a měl stále tři prsty. Jeho trup získal tvar, který spolu s dlouhýma nohama předurčoval zvíře k rychlému běhu. Po něm následoval MERYCHIPPUS. Byl vysoký 90 cm a byl to zřetelně pokročilejší vývojový typ. Stále ještě měl tři prsty, ale váhu těla již nesl jen prostřední prst. Další byl PLIOHIPPUS-přímý předek rodu Equus. Měl už jen jeden prst a stejný chrup jako dnešní koně.
PŘEDKOVÉ KONĚ DOMÁCÍHO: V dobách ledových i v holocénu, v geologické současnosti, nepochybně žilo několik druhů rodu Equus, lišících se od sebe podle toho, v jak obtížných podmínkách žili. Díky paleontologickým nálezům a dalším výzkumům je nyní prosazován názor, že zakladatelem domácích koní byl především těžký lesní kůň, dále kůň Převalského (kertag) a nakonec lehčí a jemněji stavěný tarpan. Zjednodušeně lze říci, že dnešní chladnokrevní koně jsou potomky lesního koně, kříženého často s neúhledným, ale otužilým kertagem. Populace teplokrevných koní se naopak odvozuje od tarpana a částečně i kertaga, kteří se často mezi sebou křížili. Lidský vliv pak vedl k zušlechtění původních otužilých, ale nevzhledných typů.
čerpáno z: Obrazová encyklopedie koní- kráceno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama